40 000 de clujeni cer duminica seara in Piata Unirii demisia Guvernului Grindeanu, chiar daca executivul a abrogat ordonanta 13 privind modificarea codurilor penale. E inutil sa mai precizam ca n-au mai fost manifestari de asemenea proportii la Cluj. Premierul Grindeanu a anuntat la un post de treleviziune ca nu demisiooneaza iar Liviu Dragnea sfideaza strada in continuare afirmand ca mitingurile nu sunt spontane ci sunt organizate.
Dupa marsul deja obisnuit, cei 40 000 de clujeni care cer demisia Guvernului Grindeanu au revenit in Piata Unirii, care a devenit neincapatoare. In zona a aparut o scena civica, pe care pot urca cei care au mesaje de transmis. Un revolutionar din 89 a predat stafeta tinerei generatii – un steag gaurit la revolutie. Mesajul oamenilor e simplu: acest guvern si-a pierdut credibilitatea si trebuie sa plece.
Sloganele de pe pancarte devin la Cluj sunt tot mai interesante: „N-o sa le psd noi”, „De aici din Cluj cu ura va manipulez in gura”, „Elefantii din guvern deschid usa la infern”, „Reprezentam rezistenta cand sare siguranta nationala”, „Si Ceausescu a crezut ca scapa!”, „Pentru al tarii viitor Liviu Dragnea scriitor”, „44 000 euro = credit pe viata pt om normal si furt legal pt voi”, „Alta intrebare: suntem destui?”, „Dna sa vina sa va ia”, „Dragnea nu fi trist la Jilava au dentist”, „N-ai tu fire in mustata cati suntem aici in piata”.
La Bucuresti, in jurul orelor 22:00, numărul oamenilor din faţa Guvernului a ajuns la 220.000, cifre record pentru România, relateaza realitatea.net.
La Bucuresti, se scandeaza „Cine nu sare, nu vrea schimbare”, „Nu renunţăm”, „Nu cedăm”, „Continuăm”, „Jos Guvernul mafiot” şi „Pleacă, Dragnea, pleacă”, „Plecaţi, plecaţi, nu mai guvernaţi”, „Vrem democraţie cu hoţii în puşcărie”.
La Cluj si la Bucuresti protestarii si-au aprins si multan luminile de la telefoane, imaginea fiind feerica.
Proteste au loc la aceasta ora in zeci alte orase din tara dar si in diaspora.