• Acasă
  • /
  • Editorial
  • /
  • America la trântă cu dihania corectitudinii politice

America la trântă cu dihania corectitudinii politice

Publicat: 18 noiembrie, 2010 03:32

Actualizat: 3 februarie, 2024 20:10

Ne aflăm în Sacramento, California, noiembrie 2010.
Cody Alicea este numele unui băiat de 13 ani, căruia îi place să-și arboreze steagul Statelor Unite pe bicicletă, mijlocul său de transport spre școală și înapoi. Spune că face gestul acesta din patriotism și pentru a-i onora pe veterani, printre care se numără și bunicul său, de care este foarte mândru. Steagul flutură pe bicicleta lui de două luni de zile, dar luni (8.11.2010) i s-a cerut de către Direcțiunea școlii să înlăture steagul de pe bicicletă și să nu-l mai arboreze. Motivul? Gestul său ar putea, în mentalul multiculturalist al agenților corectitudinii politice, să provoace tensiuni rasiale. Copiii hispanici, spre exemplu, s-ar putea simți lezați de gestul acestuia și astfel s-ar ajunge la conflicte regretabile. ”Ne dorim de la ei să aprecieze culturile diferite”, a declarat conducerea progresistă a școlii.
Prin urmare, soluția este interzicerea flagrant anticonstituțională (nu doar ne-constituțională, pentru că este vorba de Primul Amendament) a arborării steagului american pe proprietatea școlii. Sigur, numai un rasist, un naționalist șovin și xenofob ar putea replica prin faptul că orice minoritate, inclusiv tot mai numeroșii hispanici, sunt datori mai întâi față de statul care le asigură calitatea de cetățean și le protejează integritatea persoanei, iar pretenția la respectarea propriei culturi aduse de acasă poate veni abia mai apoi, ca drept ce dublează obligația îndeplinită. Însă, după cum am mai spus, progresismul zilelor noastre a atins culmile relativismului, căci se uită, parcă programat, faptul că NU EXISTĂ DREPTURI ALE OMULUI decretate prin LEGE, de către abstracțiunea numită STAT, uzurpată mereu de vremelnici Oficiali egolatri.Să ne amintim împreună:

„Statul este cea mai rece dintre toate dihăniile reci. Minte cu răceală şi iată minciuna ce se scorneşte din gura lui: Eu, statul, eu sunt norodul! Statul este unde sinuciderea pe îndelete a tuturor se numeşte viaţă“.

Aici a nimerit-o genial progresistul Nietzsche.Drepturile Omului sunt Naturale, înnăscute (la viață, libertate, egalitate de șanse, proprietate), nu fabricate în Cabinete și Comisii antidiscrimare. S-a ajuns la această situație pentru că pierdem treptat moștenirea Antichității. Un simptom în acest sens este dezinteresul programei școlare pentru studiile clasice. Anticii știau că legiferarea drepturile se face pentru calitatea de Cetățean, nu de Om și că orice drept este dublat de o Obligație. Chestiune simplă, de bilanț contabil. Ar trebuie să poată fi înțeleasă de orice modern mediu.

”Se presupune că suntem liberi în țara asta. Ar trebui să pot flutura steagul oriunde vreau, dar ei îmi interzic” a spus Cody.

De ziua Veteranilor (11.11.2010) Cody a avut o surpriză copleșitoare: biker-ii, un club de motocicliști, au mărșăluit cu zeci de steaguri arborate pe motoare. Evident, Cody i-a însoțit. Jurământul de credință față de Drapel a fost rostit într-un glas de către toți. Mă-nclin, America.http://www.youtube.com/watch?v=6U2hB-Pz4zs

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
10 octombrie, 2022
Impactul dureros al inflației: Companiile îl pot transfera clienților, dar limitat, și trebuie să ia alte decizii. Câteva recomandări
15 aprilie, 2021
Premierul Cîțu vine la Cluj în plină criză a coaliției de guvernare! Ce vrea de la Emil Boc?
23 noiembrie, 2020
Domnul Boc, Antonia și criza
9 iulie, 2020
1 000 de morți pe zi v-ar convinge că există coronavirus? România, locul I în UE la cazurile de infectări
16 aprilie, 2020
Experții în corporate intelligence: Atenție, în România au revenit și grupări infracționale care acționau în Vest

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA a fost ales Președinte al Consiliului Economic și Social. ...

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA, ales președinte al Consiliului Economic și Social

Începând din 15 ianuarie 2025, compania aeriană AnimaWings va conecta orașul Cluj-Napoca cu capitala României, ...

AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj şi compania aeriană LOT Polish Airlines întâmpină Noul An cu ...

Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia

Tot mai mulți români din marile orașe se laudă că în România se trăiește mai ...

În România se trăiește mai bine decât în diaspora? Ce răspunde economistul Dan Mureșan

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj și WIZZ AIR au anunțat o nouă rută internațională din ...

Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025

În viața cotidiană, situațiile financiare neprevăzute pot apărea când te aștepți mai puțin. Îți faci ...

Cum să folosești eficient IFN-ul ca rezervă de bani până la următorul salariu

Dan Sicobean, consultant fonduri guvernamentale & europene și membru al Asociației Patronilor și Meseriașilor Cluj ...

Dan Sicobean, consultant fonduri: La ce să te aștepți dacă vrei să-ți finanțezi afacerea în 2025

Dan Mureșan, vicepreședintele IMM România, a avut o reacție dură la Ordonanța trenuleț, scoasă din ...

Dan Mureșan, vicepreședinte IMM România, reacție dură la Ordonanța trenuleț: Greva fiscală ar fi justificată
Success message!
Warning message!
Error message!