Doi ani maxim ar trebui sa dureze proiectarea si lucrarile de constructie pentru inca 60 de kilometri din Autostrada Transilvania pe distanta Suplacul de Barcau-Bors, portiune care este scoasa acum la licitatie de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Intre Cluj si Suplacul de Barcau avem insa 77 de km de pasune. Niciun utilaj nu tulbura aici linistea cirezilor. Chiar daca se misca ca ochiul mortului, ctitorii autostrazii au o fantezie: autostrada sa treaca prin cel mai lung tunel din Romania.
Documentația pentru proiectarea și execuția celor aproximativ 60 de km ai autostrăzii Suplacu de Barcău – Borș a fost transmisă astăzi (21.08.2017) spre Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP), în vederea publicării, informeaza Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere.
Proiectul este format din trei loturi: Suplacu de Barcău-Chiribiș (26 de km), Chiribiș-Biharia (29 de km) și Biharia-Borș ( 5 km).
Cu o valoare însumată de peste 215 milioane de euro, fără TVA, contractul urmează să prevadă o perioadă de proiectare de 6 luni și o perioada de 18 de luni pentru construcție.
Perioada de garanție a lucrărilor, prevăzută în documentație, este cuprinsă între 5 și 10 ani, în funcție de opțiunea afertanților.
Pentru acest proiect, prevăzut în Master Planul General de Transport, ofertele trebuie depuse într-un interval de 3 luni din momentul publicării.
La fel ca alte documentații scoase la licitație anul acesta de CNAIR S.A., contractul pentru segmentul Suplacu de Barcău- Borș va conține o serie de condiții stricte printre care: eliminarea posibilității judecării litigiilor la Curtea de Arbitraj de la Paris, eliberarea autorizației de construcție doar după avizarea proiectului tehnic precum și stabilirea clară a nivelului sancțiunilor aplicate Antreprenorului, în cazul în care acesta nu respectă termenele și calitatea lucrărilor.
Segmentul Suplacu de Barcău – Borș face parte din Autostrada Transilvania și urmează să asigure legătura dintre Vestul României și Ungaria, prin Vama Borș.
77 de kilometri de pasuni
Problema este ca de la Suplacu de Barcau pana spre Cluj (mai exacat pana la Mihaiesti) ar mai fi 77 de kilometri pe care nu s-a inceput nicio lucrare ci doar munca de proiectare.
Foarte posibil ca lucrarile sa fie mult intarziate de ambitiile autoritatilor de a construi cel mai lung tunel din Romania, de 2,4 kilometri, care sa traverseze micii spre minusculii Munti Meses.
Asa cum BuzzNews.ro v-a informat, e aproape gata portiunea de 8,7 kilometri intre Mihaiesti si Nadaselu care nu va putea fi insa folosita pentru ca, din cauza birocratilor, lipseste un pod peste Somes in zona Gilau (spre Campia Turzii).