Ce a făcut directorul FBI în România

Publicat: 4 martie, 2015 05:41
Actualizat: 23 martie, 2022 05:28

Seful FBI, James Comey, a avut cateva intalniri fulger marti la Bucuresti, cu preşedintele Klaus Iohannis, premierul Victor Ponta, precum si cu noul director al SRI, Eduard Hellvig, şi cu şefii Parchetului General, DNA şi DIICOT.

„Securitatea cibernetică, combaterea criminalității organizate, combaterea terorismului și a acțiunilor de spionaj”, a enumerat Eduard Hellvig temele de discuție, potrivit digi24.ro.

„Împreună cu toţi colegii noştri din România muncim pentru a aduce în faţa justiţiei cazuri majore în ceea ce priveşte criminalitatea cibernetică”, a declarat directorul FBI, James Comey.

„Vizita înaltului oficial american a reprezentat un bun prilej pentru trecerea în revistă a unor probleme de interes comun, în spiritul excelentei cooperări care există între serviciile de informații ale României și FBI. România și Statele Unite ale Americii trebuie să facă față unor noi provocări de securitate generate, spre exemplu, de terorism sau criminalitatea cibernetică și, tocmai de aceea, serviciile de informații trebuie să fie pregătite să răspundă unor asemenea riscuri.

Alături de colaborarea în plan militar, cooperarea în zona de contrainformații și a instituțiilor de aplicare a legii reprezintă un element cheie al parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite ale Americii”, se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
21 decembrie, 2024
Aeroportul Internațional Cluj, primul din România care are autobuz electric pentru pasageri
19 decembrie, 2024
România, cele mai multe morți în cele mai multe paturi de spital
19 decembrie, 2024
Baciu, comuna cât un orășel: ce planuri are primăria pentru a-l dezvolta
26 noiembrie, 2024
Chirurgul Patriciu Achimaș îi îndeamnă pe români să o voteze pe Elena Lasconi în turul doi
19 noiembrie, 2024
Deputatul Achimaș-Cadariu votează candidați cu pregătirea făcută „la o școală cât de cât acceptabilă, nu pe genunchi și nu pe înserat”

Începând din 15 ianuarie 2025, compania aeriană AnimaWings va conecta orașul Cluj-Napoca cu capitala României, ...

AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj şi compania aeriană LOT Polish Airlines întâmpină Noul An cu ...

Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia

Tot mai mulți români din marile orașe se laudă că în România se trăiește mai ...

În România se trăiește mai bine decât în diaspora? Ce răspunde economistul Dan Mureșan

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj și WIZZ AIR au anunțat o nouă rută internațională din ...

Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025

În viața cotidiană, situațiile financiare neprevăzute pot apărea când te aștepți mai puțin. Îți faci ...

Cum să folosești eficient IFN-ul ca rezervă de bani până la următorul salariu

Dan Sicobean, consultant fonduri guvernamentale & europene și membru al Asociației Patronilor și Meseriașilor Cluj ...

Dan Sicobean, consultant fonduri: La ce să te aștepți dacă vrei să-ți finanțezi afacerea în 2025

Dan Mureșan, vicepreședintele IMM România, a avut o reacție dură la Ordonanța trenuleț, scoasă din ...

Dan Mureșan, vicepreședinte IMM România, reacție dură la Ordonanța trenuleț: Greva fiscală ar fi justificată

Transformarea locuinței tale într-un smart home nu mai este o direcție futuristă, ci o realitate ...

Cum să-ți transformi locuința într-un smart home cu produse calitative și accesibile?
Success message!
Warning message!
Error message!