• Acasă
  • /
  • Comunitate
  • /
  • Ce spune PRIMĂRIA după incidentul de la Polivalentă, unde un copil a căzut sub tribună

Ce spune PRIMĂRIA după incidentul de la Polivalentă, unde un copil a căzut sub tribună

Publicat: 16 martie, 2016 09:58

Actualizat: 23 martie, 2022 05:18

Raportul preliminar al anchetei Primăriei Cluj-Napoca cu privire la incidentul din Sala Polivalentă, când un copil a căzut sub tribună, arată că mecanismul de funcționare a tribunei retractabile de la Sala Polivalentă avea defecțiuni.

S-au efectuat mai multe manevrări succesive și s-a constatat că tribuna nu funcționează corespunzător automatizat, fiind nevoie să fie ajutată prin împingere sau tragere de către aproximativ 15 – 20 de persoane.

Observând faptul că tribuna nu funcționează corect automatizat s-a trecut la verificarea amănunțită a structurii de sub tribună, cea care susține și asigură rularea corespunzătoare a întregului ansamblu.

S-a observat faptul că elementele de siguranță care împiedică ieșirea tribunei mai mult decât este permis sunt compuse din 4 arcuri fixate în peretele de beton și picioarele din spate ale tribunei mobile, în dreptul motoarelor, care acționează tribuna și un fir care acționează un limitator de cursă, cel care comandă practic oprirea înaintării tribunei mai mult decât e necesar.

Din punct de vedere al comisiei, aceste elemente de siguranță nu erau corespunzător dimensionate, fapt ce permirea ieșirea tribunei, mai mult decât era permis.

Ținând cont de faptul că se derulează și o anchetă a Poliției s-a încercat doar de probă reducerea dimensiunii firului care activează limitatorul de cursă și s-a observat că astfel tribuna se oprește automatizat, corespunzător fără a mai crea acel gol în partea superioară.

S-au continuat verificările pe partea mecanică și de rulare a tribunei și s-a constatat că primul rând de scaune, cel care ar trebui să se închidă și deschidă primul, nu funcționează corespunzător, practic există la un moment dat o blocare a rulării acestuia, ceea ce din punctul nostru de vedere afecta funcționearea corespunzătoare a întregului ansamblu.

La verificarea de sub tribună s-a constatat că există elemente de rulare a acestui rând, care se dereglează din cauza unei frecări excesive, fapt care ar conduce la nefuncționarea corespunzătoare. S-au fotografiat toate aceste aspecte și au fost aduse la cunoștința constructorilor pentru remediere împreună cu toate celelalte constatări privind funcționarea corespunzătoare a întregului ansamblu, inclusiv o posibilă problemă legată de planeitatea șapei de sub tribună.

În final, prin manevrare automată, dar și ajutată manual de 15 – 20 de persoane, tribuna a fost fixată în poziția deschisă, în întregime și fără a mai exista golul din partea superioară astfel încât poate fi folosită în siguranță la evenuimentele viitoare”, se arată în raportul preliminar al anchetei făcută de Primăria Cluj-Napoca.

CITEȘTE DESPRE INCIDENT AICI

De asemenea, în raportul comisiei condusă de viceprimarul Clujului, Gheorghe Șurubaru, se precizează că au fost luate unele măsuri:

Constructorul a luat legătură cu firma producătoare, din Polonia, a tribunei mobile, iar aceștia au spus că în cursul acestei săptămâni vor veni la Cluj și vor efectua o mentenanță și revizie a întregii tribune și vor remedia în același timp toate problemele constatate de comisie, sau pe care le vor constata ei, prin aplicarea soluțiilor dispuse de furnizor, proiectant și executant. În acest moment s-a eliminat și acel gol din partea superioară.”

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
9 mai, 2025
Ordinul „Meritul Industrial și Comercial”, în grad de Cavaler,acordat IMM Romania
10 martie, 2025
Stadiul lucrărilor la noua creșă care se construiește în Baciu
5 martie, 2025
Loc de joacă modern în satul Suceagu
21 decembrie, 2024
Aeroportul Internațional Cluj, primul din România care are autobuz electric pentru pasageri
19 decembrie, 2024
România, cele mai multe morți în cele mai multe paturi de spital

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj, Consiliul Județean Cluj și compania aeriană TAROM au sărbătorit astăzi, ...

VIDEO Aeroportul Internaţional Avram Iancu Cluj sărbătorește pasagerul cu numărul 1 milion în anul 2025

IMM România a fost recompensată la Palatul Cotroceni de Președintele interimar al României, Ilie Gavril ...

Ordinul „Meritul Industrial și Comercial”, în grad de Cavaler,acordat IMM Romania

Primarul comunei Baciu, Balázs János, a anunțat cât vor mai dura lucrările prevăzute în localitate ...

Cât mai durează proiectele Companiei de Apă în Baciu

Primarul comunei Baciu, Balázs János, a anunțat că a fost depusă documentația pe Programul Național ...

Când ar putea ajunge gazul în satele Suceagu, Rădaia și Mera

Transformarea băii într-un spațiu plin de personalitate și stil începe cu alegerea paletei de culori ...

Combinații de culori pentru o baie cu personalitate

Prim-vicepreședintele IMM România, Augustin Feneșan, a declarat în emisiunea Antreprenoriada moderată de Raul Chiș că ...

Augustin Feneșan: România, pregătiri discrete în caz de război

Un proiect de ordin ANPC aflat în dezbatere publică prevede pentru comercianți obligația de a ...

ANPC vrea etichete cu prețul de achiziție și prețul final! Augustin Feneșan: „O invenție pur românească”

Într-o lume a afacerilor ultra-dinamice, unde informația este putere, ListaFirme.ro face un salt uriaș în ...

Descoperă revoluționarul asistent AIA pe ListaFirme.ro (A)
Success message!
Warning message!
Error message!