Clujenii cu probleme de respiraţie se pot testa gratuit de astm la Clinica de Penumologie, în perioada 3-10 mai, între orele 11-16. Acţiunea se desfăşoară cu ocazia Zilei Mondiale a Astmului, sărbătorită în data de 3 mai. Anul acesta, Ziua Mondială a Astmului se va desfăşura sub sloganul „Poţi să îţi controlezi astmul”.„Sub deviza „Poţi să îţi controlezi astmul”, vom sărbători anul acesta Ziua Mondială a Astmului prin testarea gratuită a clujenilor cu probleme de respiraţiei. Astmul este o boală tratabilă, dar nevindecabilă, însă există medicaţie modernă cae îi poate ajuta pe pacienţi să ducă o viaţă normală. În plus, astmul bronşic poate fi depistat printr-o metodă simplă, nedureroasă”, a explicat doctorul Vasile Mureşan, managerului Spitalului de Pneumoftiziologie „Leon Daniello” din Cluj.Potrivit medicilor, în Europa, la fiecare oră, o persoană moare din cauza astmului bronşic. În Cluj, sunt supravegheaţi peste 1.000 de pacienţi cu astm bronşic, însă numărul acestora este mult mai mare. Costul pentru îngrijirea unui pacient bolnac de astm este de 200 de lei lunar.
Dr. Vasile Muresan, directorul Spitalului de PneumologieCe este astmul?
Astmul bronşic este o boala inflamatorie cronica a căilor aeriene (căile prin care aerul intră şi iese din plamani), manifestata prin crize de sufocare (lipsa de aer).Ce anume provoaca astmul?
• Astmul bronsic poate sa apara la orice varsta. Cel mai frecvent, primele simptome apar in copilarie (doua treimi din pacienti), dar astmul poate debuta si la varsta adulta (dupa 40 de ani).
• Astazi, se cunoaste faptul ca exista persoane predispuse genetic pentru a dezvolta aceasta boala, motiv pentru care boala se poate transmite ereditar (din generatie in generatie).
• Pentru aceste persoane, patrunderea in caile aeriene a unor particule din aer (praf, par de animale, polen, mucegai, microbi) sau diverse elemente de poluare atmosferica pot declansa crizele de sufocare.3 mai – Ziua Mondiala a AstmuluiZiua Mondiala a Astmului este o initiativa internationala, organizata in fiecare an de catre GINA (Global Initiative for Asthma). GINA a fost lansata in 1993 si are ca scop sa colaboreze cu profesionistii din domeniul sanatatii din toate tarile pentru a reduce prevalenta astmului, precum si mortalitatea si morbiditatea cauzate de astm. GINA cuprinde un Consiliu Director compus din experti de talie mondiala in managementul astmului, un Comitet Stiintific care evalueaza continuu toate rezultatele stiintifice legate de managementul si preventia astmului si care actualizeaza constant ghidul international cu privire la managementul acestei boli, precum si un numar de leaderi de opinie din tari, care contribuie la implementarea nationala a programelor GINA.INCIDENTA SI PREVALENTA ASTMULUILa nivel global:
• 300 milioane persoane afectate anual; 1% din povara globală totală (datorată tuturor bolilor)
• Prevalenţa variază geografic (ex.: 7% Franţa, Germania, 8% USA, 15-18% UK)
Şi în Romania:
• Încă un subiect de discuţie (prevalenţa simptomelor de astm la adulţi ~ 10%; în acelaşi timp 6,4% prevalenţa astmului copii din zone urbane, 13-14 ani).
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site. Dacă nu îți dai consimțământul sau îți retragi consimțământul dat poate avea afecte negative asupra unor anumite funcționalități și funcții.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.