• Acasă
  • /
  • Timp liber
  • /
  • Echipa Reactor de Creaţie şi Experiment din Cluj, printre nominalizaţii la Gala Premiilor Radio România Cultural 2023

Echipa Reactor de Creaţie şi Experiment din Cluj, printre nominalizaţii la Gala Premiilor Radio România Cultural 2023

Publicat: 17 martie, 2023 10:31

Actualizat: 17 martie, 2023 13:52

Scriitorul Mircea Cărtărescu, echipa Reactor de Creaţie şi Experiment şi filmul „R.M.N.”, între nominalizaţii la Gala Premiilor Radio România Cultural 2023
Gala Premiilor Radio România Cultural, ajunsă la cea de-a XXII-a ediţie, va avea loc luni, 3 aprilie, de la ora 18.00, pe scena Teatrului Odeon. Potrivit News.ro, vor fi recompensate cele mai importante reuşite ale culturii româneşti din anul 2022. De asemenea, vor fi acordate două premii speciale şi un premiu de excelenţă.

Arhiva

Gala s-a impus de-a lungul anilor ca un adevărat eveniment de prestigiu, un spectacol în care lumea culturală străluceşte şi în cadrul căruia publicul îi poate onora cu aplauze pe cei care au performat în domeniile lor.

Nominalizările la categoria Proză sunt: Mircea Cărtărescu, pentru romanul „Theodoros”, Editura Humanitas, 2022, Bogdan-Alexandru Stănescu, pentru volumul „Abraxas”, Editura Polirom, 2022, Florin Chirculescu, pentru cartea „Solomonarul”, Editura Nemira, 2022.

La categoria Poezie: Moni Stănilă, pentru cartea „Ofsaid”, Editura Nemira, 2022, Olga Ştefan, pentru „Resursa”, Casa de Editură Max Blecher, 2022, Alina Purcaru, pentru volumul „Tot mai multă splendoare”, Editura Cartier, 2022.

La categoria Artele spectacolului: Echipa Reactor de Creaţie şi Experiment din Cluj-Napoca, pentru spectacolul „Visul” de Alexa Bacanu, în regia lui Dragoş Alexandru Muşoiu, din cadrul proiectului Zonă de singuranţă, Richard şi Robert Balint, pentru rolurile tată-fiu din spectacolul „Fiul” de Florian Zeller, în regia lui Bobi Pricop, producţie a Teatrului Regina Maria – Oradea, Maria Beatrice Tudor pentru proiectul „Dans Nomad”, desfăşurat în judeţul Timiş şi produs de compania independentă Unfold Motion – Timişoara.

La categoria Film au fost nominalizate producţiile: „R.M.N.”, scenariul şi regia Cristian Mungiu, „Miracol”, scenariul şi regia Bogdan George Apetri, „Oameni de treabă”, scenariul Radu Romaniuc & Oana Tudor, regia Paul Negoescu.

Nominalizările categoriei Arte vizuale sunt: Suzana Fântânariu pentru expoziţia „Durata impură” la Calpe Gallery, Timişoara (curator, Călin Petcana), Ştefan Câlţia pentru expoziţia „Obiectele restaurării” la Muzeul de Artă din cadrul Palatului Culturii din Iaşi (curatori, Alexandra Manole şi Matei Câlţia), Lilian Theil pentru expoziţia „O bătrână care zâmbeşte” (curator: Raluca Ilaria Demetrescu) – Art Safari, Bucureşti.

La categoria Ştiinţă nominalizările sunt: Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer, preşedinte Cezar Irimia, pentru activitatea de lobby pentru Planul naţional de prevenire şi combatere a cancerului, dr. Mircea Popiţiu din cadrul Clinicii de Chirurgie Vasculară a Spitalului Judeţean din Timişoara pentru proiectul Prevasc, singura platformă online de prevenţie vasculară din România, Mirela Stoeac-Vlăduţi din Timişoara, pentru MV sci-art, primul centru dedicat artei contemporane şi ştiinţei.

La categoria Muzică: Diana Rotaru – directorul artistic al Festivalului Internaţional Meridian, Elena Mândru – pentru albumul de jazz-simfonic „Hybrid”, Jurjak (George Petroşel) – pentru albumul „Hoţii de vise”, lansat în toamna anului trecut.

La categoria Educaţie nominalizările sunt: Viforel Dorobanţu, profesor de fizică, directorul Şcolii Gimnaziale nr. 1, din Curcani, judeţul Călăraşi, pentru curajul si viziunea cu care vrea să transforme o şcoală dintr-o comunitate vulnerabilă într-o instituţie modernă, Asociaţia AVATAR din Bucureşti pentru proiectul F.U.S.I.O.N.- Facem Un Spectacol In Oraşul Nostru, UiPath Foundation, pentru lansarea în România a aplicaţiei de citit Nabu.

Accesul la Gala Premiilor Radio România Cultural se va face pe bază de invitaţii care pot fi solicitate telefonic, la 021.303.1515, de luni până vineri, între orele 9:00 şi 14:00, sau la adresa de email: cultural@rornet.ro.

Evenimentul va fi transmis în direct la Radio România Cultural. Detalii, pe www.radioromaniacultural.ro.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
15 ianuarie, 2025
AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025
15 ianuarie, 2025
Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia
9 ianuarie, 2025
Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025
23 decembrie, 2024
Cum să-ți transformi locuința într-un smart home cu produse calitative și accesibile?
13 decembrie, 2024
Bas-baritonul Calin Cozma cântă în spectacolul 𝗠𝗮𝗴𝗶𝗰 𝗶𝘀 𝗕𝗲𝘁𝘁𝗲𝗿 – 𝗔 𝗖𝗵𝗿𝗶𝘀𝘁𝗺𝗮𝘀 𝘁𝗼 𝗥𝗲𝗺𝗲𝗺𝗯𝗲𝗿, la Iulius Mall

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA a fost ales Președinte al Consiliului Economic și Social. ...

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA, ales președinte al Consiliului Economic și Social

Începând din 15 ianuarie 2025, compania aeriană AnimaWings va conecta orașul Cluj-Napoca cu capitala României, ...

AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj şi compania aeriană LOT Polish Airlines întâmpină Noul An cu ...

Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia

Tot mai mulți români din marile orașe se laudă că în România se trăiește mai ...

În România se trăiește mai bine decât în diaspora? Ce răspunde economistul Dan Mureșan

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj și WIZZ AIR au anunțat o nouă rută internațională din ...

Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025

În viața cotidiană, situațiile financiare neprevăzute pot apărea când te aștepți mai puțin. Îți faci ...

Cum să folosești eficient IFN-ul ca rezervă de bani până la următorul salariu

Dan Sicobean, consultant fonduri guvernamentale & europene și membru al Asociației Patronilor și Meseriașilor Cluj ...

Dan Sicobean, consultant fonduri: La ce să te aștepți dacă vrei să-ți finanțezi afacerea în 2025

Dan Mureșan, vicepreședintele IMM România, a avut o reacție dură la Ordonanța trenuleț, scoasă din ...

Dan Mureșan, vicepreședinte IMM România, reacție dură la Ordonanța trenuleț: Greva fiscală ar fi justificată
Success message!
Warning message!
Error message!