• Acasă
  • /
  • Comunitate
  • /
  • Făgetul, din nou tomberon de gunoi de cum a încolțit iarba – VOLUNTARII strâng mizeria

Făgetul, din nou tomberon de gunoi de cum a încolțit iarba – VOLUNTARII strâng mizeria

Publicat: 26 aprilie, 2015 08:26
Actualizat: 23 martie, 2022 05:26

Peste 100 de tineri voluntari coordonaţi de echipa Believe România au participat în această dimineaţă la o acţiune de colectare a deşeurilor care a avut loc în zonele Colina şi Sfântul Ion din Cluj-Napoca. În total s-au colectat peste 700 kg de deşeuri pe o arie de aproximativ 7 kilometri. 

“Avem nevoie ca cetăţenii clujeni să facă ceva pentru ei. Dacă noi nu facem ceva bine pentru noi, nimeni n-o să facă în locul nostru. Un grup de entuziaşti din comunitatea evanghelică, dar nu numai, s-au adunat de această dată cu dorinţa de a curăţa o zonă verde a Clujului. Ceea ce ne-am propus astăzi este în principal acest deal al Colinei. Sunt zone foarte murdare pe el, chiar dacă sunt porţiuni la vedere care arată acceptabil, dar pe margini este una din cele mai murdare zone ale oraşului. Vom intra şi pe Sfântul Ion şi vom merge până la drumul spre Sălicea”, a declarat inginerul Marcel Salahoru, persoana de la care a pornit ideea de bază a conceptului Believe in Green.

Oamenii s-au împărţit în echipe, fiecare cu propriul traseu de străbătut, au primit indicaţii pentru a face o colectare selectivă. 

De asemenea au fost pregătite nişte maşini care au aşteaptat pe cei care doresc să se debaraseze de obiectele electronice şi electocasnice.

Acțiunea de astăzi e parte din seria de evenimente pregătite de Believe România, punctul culminant fiind conferința Believe 2015, din Cluj-Napoca, la care sunt așteptați să participe un număr de peste 7.000 de tineri.

„Pregătim evenimentul Believe în 23-24 mai, la Sala Polivalentă, pentru că noi credem în creștinismul care este mai mult decât o religie. Creștinul întâlnit cu Hristos este o persoană activă, a cărui viață este schimbată, care este interesat de binele cetății în care locuiește și al semenilor de lângă el. Unul din cei ce vor conferenția la acest eveniment este Ravi Zacharias, poate cel mai mare apologet creștin în viață, profesor la Oxford Centre for Christian Apologetics. Dorim să fie un eveniment, citându-l pe el,  pentru ca cel ce gândește să creadă și cel ce crede să gândească”, a adăugat Adrian Tămaș, organizator al acţiunii.

Proiectul Believe cuprinde mai multe manifestări sociale de masă, sub egida Fundaţiei Creştine HANNAH, în parteneriat cu Bisericile Evanghelice din Cluj, în cadrul proiectului Clujul Capitală Europeană a Tineretului 2015, care se desfăşoară pe trei acţiuni tematice: Believe in life (Crede în viaţă) – plantarea a 10.000 de copaci; Believe in green (Crede în verde) – curăţarea oraşului, strângere de gunoaie, respectiv Believe in unity (Crede în unitate) – manifestare culturală de masă.

Scopul întregii manifestări Believe este de a genera un cadru care favorizează unitatea şi implicarea activă a cetăţenilor în dezvoltarea oraşului. Se urmăreşte crearea diferitelor contexte care permit tinerilor clujeni să transforme spaţiul oraşului într-unul mai curat, mai unit cu valori sănătoase.

Segmentul ţintă al acestei manifestări sunt tinerii clujeni indiferent de etnia lor, de religia lor, de formarea lor.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
21 decembrie, 2024
Aeroportul Internațional Cluj, primul din România care are autobuz electric pentru pasageri
19 decembrie, 2024
România, cele mai multe morți în cele mai multe paturi de spital
19 decembrie, 2024
Baciu, comuna cât un orășel: ce planuri are primăria pentru a-l dezvolta
26 noiembrie, 2024
Chirurgul Patriciu Achimaș îi îndeamnă pe români să o voteze pe Elena Lasconi în turul doi
19 noiembrie, 2024
Deputatul Achimaș-Cadariu votează candidați cu pregătirea făcută „la o școală cât de cât acceptabilă, nu pe genunchi și nu pe înserat”

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA a fost ales Președinte al Consiliului Economic și Social. ...

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA, ales președinte al Consiliului Economic și Social

Începând din 15 ianuarie 2025, compania aeriană AnimaWings va conecta orașul Cluj-Napoca cu capitala României, ...

AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj şi compania aeriană LOT Polish Airlines întâmpină Noul An cu ...

Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia

Tot mai mulți români din marile orașe se laudă că în România se trăiește mai ...

În România se trăiește mai bine decât în diaspora? Ce răspunde economistul Dan Mureșan

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj și WIZZ AIR au anunțat o nouă rută internațională din ...

Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025

În viața cotidiană, situațiile financiare neprevăzute pot apărea când te aștepți mai puțin. Îți faci ...

Cum să folosești eficient IFN-ul ca rezervă de bani până la următorul salariu

Dan Sicobean, consultant fonduri guvernamentale & europene și membru al Asociației Patronilor și Meseriașilor Cluj ...

Dan Sicobean, consultant fonduri: La ce să te aștepți dacă vrei să-ți finanțezi afacerea în 2025

Dan Mureșan, vicepreședintele IMM România, a avut o reacție dură la Ordonanța trenuleț, scoasă din ...

Dan Mureșan, vicepreședinte IMM România, reacție dură la Ordonanța trenuleț: Greva fiscală ar fi justificată
Success message!
Warning message!
Error message!