Angajaţii unei companii din Cluj au devenit voluntari pentru o zi la Grădiniţa din satul Berindu, unde au muncit marţi alături de voluntari locali şi internaţionali coordonați de Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca pentru îmbunătăţirea condiţiilor în care învaţă cei mici.
Dis de dimineaţă, grădiniţa din Berindu a căpătat culoare, spre bucuria celor 22 de copii care învaţă aici. Voluntarii MDM Group şi cei ai CVCN au preparat culori vii pentru a zugrăvi pereţii sălilor de clasa, obiectele din parcul de joacă şi gardul grădiniţei. Iar cum munca face casă bună cu veselia, o parte dintre voluntari au avut grijă să îi implice pe cei mici in tot felul de jocuri interactive.
“Mă bucur ca am decis sa fiu voluntar pentru copiii din Berindu. Sunt copii tare veseli, dezinvolţi şi isteţi şi merita tot ceea ce e mai bun, iar condiţiile în care învaţă nu prea m-au încântat, aşa că iata-ne aici. Pe lângă partea de munca, ne-am simţit foarte bine, a fost distractiv”, a declarat Ramona Grigor, voluntar MDM Group.
“Grădiniţa capătă culoare” este o acţiune dedicată voluntariatului corporatist şi face parte din evenimentele pregătite de Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca în cadrul celei de-a XV-a ediţii a Săptămânii Naţionale a Voluntariatului (9-15 mai 2016).
“Voluntariatul corporatist presupune ca angajaţii să realizeze activităţi de voluntariat în timpul serviciului, fiind deci susţinuti de angajator. Aceste iniţiative sunt valoroase pentru că reflectă trecerea la un nivel superior al unor companii ca MDM, în care nu doar profitul primează ci şi implicarea în dezvoltarea comunităţilor şi a grupurilor defavorizate”, a declarat directorul CVCN, Nicoleta Chiş-Racolţa.
Din 2013, MDM Group participa an de an la Săptămâna Naţională a Voluntariatului. Anii trecuţi, compania a alocat resurse pentru a înfrumuseţa grădina Clinicii de Psihiatrie Infantilă din Cluj, a participat la acţiuni de igienizare a unor spaţii publice sau a gătit o masă caldă în beneficiul oamenilor străzii.
Miercuri, 11 mai 2016, SNV se mută de la ora 15:00 în Parcul Central din Cluj, în zona terenului de baschet, acolo unde are loc „Ziua Provocării”. Este vorba despre o activitate care urmăreşte conştientizarea de către publicul larg a provocarilor cu care se confruntă persoanele cu dizabilitîţi în viaţa cotidiană. În cadrul atelierelor propuse, participanţii vor putea, de exemplu, să folosească aplicaţiile software destinate nevăzătorilor, să înveţe elemente din limbajul mimico-gestual sau să se plimbe cu un baston pentru nevăzători, legaţi la ochi, pe un teren cu obstacole. De asemenea, într-un “Colţ Deschis” persoane cu dizabilitîţi îşi vor spune poveştile de viaţă.
Săptămâna Națională a Voluntariatului este organizată în Cluj-Napoca de Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca în cadrul proiectelor „Multicultural Routs” și „EVSification”, proiecte finanțate de Comisia Europeană prin programul Erasmus +, gestionat în Romania de Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale.