ÎNCĂ NU ȚI S-A SPUS, dar ai ajuns DATOR cu 3.000 de euro

Publicat: 30 septembrie, 2014 07:34

Actualizat: 23 martie, 2022 05:36

Datoria publică a României a crescut în perioada 1 ianuarie 2010-31 decembrie 2012 de la 194,45 miliarde lei la 240,84 miliarde lei, respectiv cu 46,39 miliarde lei (9 miliarde euro), fapt care pune presiune pe costurile suportate de generaţiile viitoare, rată într-un raport al Curţii de Conturi a României, publicat de hotnews.ro.

Raportul a acoperit activitatea mai multor miniştri de Finanţe, respectiv Sebastian Vlădescu, Gheorghe Ialomiţianu, Florin Georgescu şi Bogdan Drăgoi. Majoritatea acestora deţin funcţii de răspundere în diferite structuri esenţiale ale statului, precum Preşedinţia României, Banca Naţională, Parlament.

Creşterea datoriei publice necorelată cu majorările înregistrate de indicatori economici, precum PIB sau volumul exporturilor, pune în pericol stabilitatea financiară viitoare. 

”Auditul a constatat şi o evoluţie crescătoare a datoriei publice externe în raport cu exporturile de bunuri şi servicii. Aceasta a atins deja un vârf de 46,3% la nivelul anului 2012”, spune raportul. Statul a devenit din ce în ce mai dependent de finanţatorii internaţionali. 

În cei trei ani menţionaţi s-a ajuns la o datorie publică pe locuitor de 2.974 euro, de la 2.117 euro cât era la începutul anului 2010. Aceasta reprezintă o majorare de 1,2 ori a datoriei publice pe locuitor.

Pe termen mediu se estimează că datoria publică se va situa la un nivel ”rezonabil” de 44% din PIB, în condiţiile în care media la nivelul UE este de 85% din PIB. Grecia este campionul Europei din acest punct de vedere cu un nivel de 156,9% al datoriei în PIB. România este pe locul 5 în UE din punct de vedere a lejerităţii acestei datorii.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
26 septembrie, 2023
Licitație pentru drumul de legătură dintre Baciu și Centura Metropolitiană
25 septembrie, 2023
Balázs János, primar Baciu: Noua grădiniță se deschide la finele lunii octombrie
20 septembrie, 2023
UBB, locul I în România, 15 în Europa de Est și 260 în Europa, în cel mai utilizat clasament internațional al universităților, rankingul britanic QS
15 septembrie, 2023
Rupere de nori la Cluj: 40 de litri pe metru pătrat, canalizarea a cedat
12 septembrie, 2023
Șefa ISJ Cluj despre consumul de droguri din școli: Pliculețe introduse prin gard, poliția nu poate percheziționa dealeri fără mandat

Prof. Ciprian Mihali a declarat în emisiunea Punctul Critic moderată de Raul Chiș că Partidul ...

Prof. Ciprian Mihali: REPER pregătește candidat la Primăria Cluj: Există o anumită oboseală a actualei administrații

Lucrările la drumul de legătură Baciu-Centura Metropolitană zona Florești ar putea începe anul viitor. Până ...

Licitație pentru drumul de legătură dintre Baciu și Centura Metropolitiană

Noua grădiniță din Baciu își va deschide porțile pentru cei mici la finele lunii octombrie, ...

Balázs János, primar Baciu: Noua grădiniță se deschide la finele lunii octombrie

Speranța mai redusă de viață a românilor comparativ cu cea a celorlalți cetățeni europeni și ...

Deputatul Achimaș-Cadariu: „Nu există o incompatibilitate între a fi ortodox și a avea educație sanitară în școli”

De la 1 octombrie 2023, salariul minim brut va fi majorat de la 3.000 lei ...

Feneșan, Consiliul Național al IMM-urilor, despre majorarea salariului minim: Se vor închide firme

Prim-vicepreședintele Consiliului Național al Întreprinderilor Private Mici și Mijlocii din România, Augustin Feneșan, critică protestele ...

Augustin Feneșan critică protestele bugetarilor „afectați” de reducerea privilegiilor: Noi ca mediu de afaceri nu protestăm chiar dacă vom plăti cu 300% mai mult impozit pe venit

Dacă te consideri o persoană ambițioasă, care iubește să își gestioneze singură timpul și îți ...

Viața de angajat nu este pentru tine? Descoperă aici idei de afaceri prin care poți avea succes

Judecătorul clujean Cristi Danileț a afirmat în emisiunea Punctul Critic moderată de Raul Chiș că ...

Cristi Danileț, judecător: MCV trebuia menținut și înăsprit în cazul României, nu eliminat
Success message!
Warning message!
Error message!