• Acasă
  • /
  • Comunitate
  • /
  • IPJ Cluj infirmă că un cititor a fost amendat de poliție la Dej pentru postarea unui comentariu la un articol

IPJ Cluj infirmă că un cititor a fost amendat de poliție la Dej pentru postarea unui comentariu la un articol

Publicat: 11 iunie, 2014 15:08
Actualizat: 23 martie, 2022 05:43

IPJ Cluj infirmă că un cititor a fost amendat de poliție la Dej pentru postarea unui comentariu la un articol, așa cum a susținut jurnalistulul Alex Prunean AICI.

Jurnalistul Alex Prunean de la dejeanul.ro susţinea recent că un cititor al ziarului a fost amendat cu 1.000 de lei de către Poliţia Dej. Motivul: ar fi postat pe dejeanul.ro un comentariu critic la adresa polițiștilor care l-au sancționat. Iată poziția IPJ Cluj, exprimată de subinspector de poliţie, SIMONA EMILIA VÎRCI:

„În contextul unui incident produs în trafic în cursul lunii aprilie 2013, filmat şi postat în mediul on-line, mai mulţi tineri au fost sancţionaţi contravenţional pentru nerespectarea regulilor de circulaţie pe drumurile publice.

Poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Dej nu au aplicat nicio sancţiune contravenţională de 1.000 lei sau în alt cunatum pentru a sancţiona opiniile exprimate de către cei care au vizualizat înregistrarea postată on-line.

Totodată, facem precizarea că nici nu a fost anulat vreun astfel de proces-verbal, întrucât acest atribut revine instanţei competente, căreia orice persoană i se poate adresa în termen de 15 zile pentru a contesta o sancţiune contravenţională.

Arătăm faptul că, în conformitate cu prevederile Constituţiei României, libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.

Cenzura de orice fel este interzisă, cât timp libertatea de exprimare nu prejudiciază demnitatea, onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine, aspecte garantate şi de Convenţia Europeană a Drepturilor Omului”, arata subinspector de poliţie SIMONA EMILIA VÎRCI.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
29 noiembrie, 2023
Veste bună pentru părinții din Baciu care au copii la grădiniță
29 noiembrie, 2023
Primarul Cătălin Cherecheș, arestat în Germania
28 noiembrie, 2023
Anca Buzoianu obține fără emoții un nou mandat de rector la UMF Cluj
17 noiembrie, 2023
Răzvan Cherecheș: UBB va organiza cursuri pentru medicii rezidenți susținute de cercetători și medici de talie mondială
10 noiembrie, 2023
Rectorul Daniel David: Microsoft, UiPath sau NTT Data, printre marile companii care lucrează strâns cu UBB

Deputatul Achimaș-Cadariu explică într-un interviu acordat BuzzNews.ro cât rău fac medicii care taxează la privat ...

Deputatul Achimaș-Cadariu explică într-un interviu cât rău fac medicii care taxează la privat analizele pe care le fac la stat

Primăria Baciu a reușit să obțină o suplimentare de fonduri de aproape trei milioane de ...

Veste bună pentru părinții din Baciu care au copii la grădiniță

Consiliul Județean Cluj va construi peste 90 km de piste de bicicletă în Apuseni. Contractul ...

Consiliul Județean Cluj va construi peste 90 km de piste de bicicletă în Apuseni

Fugarul Cătălin Cherecheș, primar de Baia Mare, a fost prins la Augsburg în Germania, după ...

Primarul Cătălin Cherecheș, arestat în Germania

Prof. dr. Anca Dana Buzoianu a fost aleasă pentru un nou mandat de rector al ...

Anca Buzoianu obține fără emoții un nou mandat de rector la UMF Cluj

Aeroportul Internaţional Cluj a înregistrat trei milioane de pasageri într-un an, pentru prima dată în ...

Premieră la Aeroportul Internațional Cluj: 3 milioane de pasageri într-un singur an

Opera Națională Română Cluj-Napoca anunță desfășurarea unui turneu de mare amploare al Ansamblului de Balet, ...

Ansamblul de balet al Operei Naționale Române Clujene într-un turneu de amploare în Spania

Replica la scară 1:1 a modelului Lamborghini Sián FKP 37, construită în nici mai mult, ...

Lamborghini Sián FKP 37 construit în mărime naturală din piese LEGO la Cluj
Success message!
Warning message!
Error message!