Ministrul Apărării Naționale, Vasile Dâncu, a scris pe Facebook că s-a îmbolnăvit a dooa oară de Covid 19 motiv pentru care e nevoit să stea in izolare.
„Precizez că, în cursul zilei de miercuri (02.02.2022), nu am participat la nicio activitate publică prevăzută în agendă și nu am avut contact direct cu niciun oficial român sau străin.
Se spune că marile întâlniri ale vieții sunt cele neplanificate. Nu se aplică, însă, tuturor întâlnirilor, cu atât mai puțin celor pe care le avem cu virusul care ne bântuie viețile de aproape 2 ani.
L-am întâlnit, ieri, pentru a doua oară, dar nici de data aceasta nu m-a impresionat. Sper, așadar, că aceasta va fi ultima noastră întâlnire.
Începând de miercuri sunt în izolare. Îmi exercit toate îndatoririle profesionale de la distanță, am suspendat doar întâlnirile față în față și audiențele.
Nu am simptome, mă simt foarte bine și sunt nerăbdător să revin alături de colegii mei din Ministerul Apărării Naționale și din Guvernul României.
Să ne revedem sănătoși!”, a scris Vasile Dâncu pe Facebook.