Puștiul din Piața Unirii, care manipulează automatul din parcare, își vede nestingherit de treabă, chiar și după ce presa a semnalat modul în care îi înșeală pe cei dispuși să-i accepte ”ajutorul”. Mai mult, din relatarea unei clujence, se pare că mai nou are și ajutoare.
CITIȚI despre modul cum operează, din gura lui, înregistrat VIDEO, AICI
”Vineri noaptea am ieşit dintr-un club din Piaţa Unirii şi m-am îndreptat spre parcarea cu plată din faţă de la Diesel, unde aveam maşina. Ajunsă la automatul de parcare am introdus tichetul, mi-a arătat că am de plătit 7 lei, am scos 10 lei din geantă, i-am băgat în automat ca să îmi validez parcarea şi în secunda doi a sărit în spatele meu un copil de etnie romă, de 14-15 ani, care a început să apese haotic pe butoanele automatului.
L-am împins, am iscat o ceartă cu el. Vroiam să mă lase în pace, însă la un moment dat mi-a ieşit tichetul de parcare nevalidat. El a zis către mine să mă duc la maşină, să ies că e ok. Evident, pentru că ştiam că minte şi mai apăruseră şi ceilalţi doi prieteni de-ai lui, m-am dus la taximetrişti peste drum să le cer ajutorul. De fapt îmi era frică când am văzut că mai apar doi.
În timp ce mergeam către taximetrişti, copilul s-a dus înapoi către automatul de parcare şi flutura cei 10 lei în mână fugind. Un taximetrist a venit să mă ajute. Am introdus tichetul, mi-a arătat din nou că am 7 lei de plătit am mai scos 10 lei…. am plătit, am primit rest 3 lei şi mi s-a validat tichetul.
Pe Strada Eroilor am întâlnit un echipaj de poliţie de la rutieră, le-am spus ce s-a întâmplat şi mi-au spus să merg la secţia 1 pentru a depunde plângere, în timp ce ei au luat-o pe urmele celor trei persoane cu care am avut de-a face în parcare. Atunci nu am depus plângere, însă acum voi depune plângere şi îi îndemn pe toţi care păţesc acest lucru să facă la fel”, a relatat E.G., conform Radio Cluj.