• Acasă
  • /
  • Comunitate
  • /
  • OMS ar putea declanșa STARE DE ALERTĂ INTERNAȚIONALĂ din cazua EBOLA

OMS ar putea declanșa STARE DE ALERTĂ INTERNAȚIONALĂ din cazua EBOLA

Publicat: 7 august, 2014 14:10
Actualizat: 23 martie, 2022 05:39

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a anunţat că ia în considerare declararea STĂRII DE URGENȚĂ INTERNAȚIONALE de sănătate publică din cauza virsului Ebola, care a făcut până acum 932 de morţi şi peste 1.700 de cazuri înregistrate anul acesta, potivit antena3.ro

Ebola a ajuns în SUA și în Europa, mai exact în Spania. 

Miguel Pajares, un preot spaniol de 75 de ani, este primul european infectat cu Ebola. Pajares a ajuns în Madrid cu un avion al armatei, după ce a contractat virusul mortal în timp ce lucra într-un spital din Liberia, îngrijind pacienţii cu această boală.

În acest timp, 13 şefi de stat din Africa de Sud s-au reunit de urgenţă pentru a căuta soluţii pentru epidemia de Ebola.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
21 decembrie, 2024
Aeroportul Internațional Cluj, primul din România care are autobuz electric pentru pasageri
19 decembrie, 2024
România, cele mai multe morți în cele mai multe paturi de spital
19 decembrie, 2024
Baciu, comuna cât un orășel: ce planuri are primăria pentru a-l dezvolta
26 noiembrie, 2024
Chirurgul Patriciu Achimaș îi îndeamnă pe români să o voteze pe Elena Lasconi în turul doi
19 noiembrie, 2024
Deputatul Achimaș-Cadariu votează candidați cu pregătirea făcută „la o școală cât de cât acceptabilă, nu pe genunchi și nu pe înserat”

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA a fost ales Președinte al Consiliului Economic și Social. ...

Sterică Fudulea de la IMM ROMÂNIA, ales președinte al Consiliului Economic și Social

Începând din 15 ianuarie 2025, compania aeriană AnimaWings va conecta orașul Cluj-Napoca cu capitala României, ...

AnimaWings dă start zborurilor directe Bucureşti – Cluj şi retur începând cu 15 ianuarie 2025

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj şi compania aeriană LOT Polish Airlines întâmpină Noul An cu ...

Aeroportul Internaţional Cluj şi LOT Polish Airlines anunţă creşteri de frecvenţe pentru zborurile spre Varşovia

Tot mai mulți români din marile orașe se laudă că în România se trăiește mai ...

În România se trăiește mai bine decât în diaspora? Ce răspunde economistul Dan Mureșan

Aeroportul Internațional Avram Iancu Cluj și WIZZ AIR au anunțat o nouă rută internațională din ...

Aeroportul Internațional Cluj anunță o rută nouă spre Castellón din vara lui 2025

În viața cotidiană, situațiile financiare neprevăzute pot apărea când te aștepți mai puțin. Îți faci ...

Cum să folosești eficient IFN-ul ca rezervă de bani până la următorul salariu

Dan Sicobean, consultant fonduri guvernamentale & europene și membru al Asociației Patronilor și Meseriașilor Cluj ...

Dan Sicobean, consultant fonduri: La ce să te aștepți dacă vrei să-ți finanțezi afacerea în 2025

Dan Mureșan, vicepreședintele IMM România, a avut o reacție dură la Ordonanța trenuleț, scoasă din ...

Dan Mureșan, vicepreședinte IMM România, reacție dură la Ordonanța trenuleț: Greva fiscală ar fi justificată
Success message!
Warning message!
Error message!