Opera Română din Cluj a inaugurat duminică inscripţia propriei denumiri pe faţada clădirii teatrului.
Opera Naţională Română din Cluj-Napoca a oferit cetăţii clujene un moment istoric de neuitat duminică, 5 octombrie, cu ocazia dezvelirii noii inscripţii de pe faţada clădirii în care şi-a adus tributul timp de 95 de ani.
Festivitatea dezvelirii frontispiciului Operei clujene, primul teatrul liric al ţării, a fost precedat de o Gală de operă, susţinută de cei mai însemnaţi solişti ai instituţiei: Carmen Gurban, Ştefania Barz, Iulia Merca, Lucia Bulucz, Sorin Lupu, Marius Vlad Budoiu, Petru Burcă, alături de invitaţii speciali Cosmin Ifrim şi Bogdan Baciu.
Aceştia au fost acompaniaţi de Corul şi Orchestra Operei Române clujene, aflaţi sub conducerea muzicală a dirijorilor Gheorghe Victor Dumănescu şi Adrian Morar.
Repertoriul serii a încântat melomanii cu cele mai îndrăgite arii din opere şi operete, creând un spectacol spumos care a făcut întreaga sală să pulseze, răsplătind artiştii cu aplauze îndelungi. Gala de operă a avut un scop caritabil, fiind realizată în parteneriat cu Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului, pentru sprijinirea Centrului de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” Cluj-Napoca.
Directorul Operei clujene, Marius Vlad Budoiu, a vorbit despre o instituţie unică, un colectiv dedicat şi despre eforturile birocratice care au dus în final la reuşita seculară a reinscripţionării unei clădiri istorice.
După o plăcută incursiune pintre partiturile lui Verdi, Wagner şi Donizetti, seara lirică s-a încheiat cu o pătrunzătoare arie finală din Tannhäuser, care s-a bucurat de intervenţia corului Facultăţii de Teologie, alături de Orchestra şi Corul Operei Naţionale Române.
Finalul galei i-a adus pe toţi spectatorii în faţa operei, pentru dezvelirea oficială a frontispiciului clădirii, un moment emoţionant primit în aplauzele celor prezenţi. Clădirea teatrului poartă de acum înainte numele ambelor instituţii care funcţionează în interiorul său: Opera Naţională Română Cluj şi Teatrul Naţional „Lucian Blaga”. La finalul festivității a avut loc un spectaculos foc de artificii.