AIESEC a început perioada de promovare a proiectului Global Citizen. Programul oferă ocazia de a pleca în schimb de experienţă timp de câteva săptămâni, în oricare lună a sezonului estival, într-una din ţările disponibile pentru voluntariat, cum ar fi: Africa, Brazilia, India, China, Egipt, Polonia, Cehia, Serbia sau Ucraina.
”Programul Global Citizen este o experienţă care schimbă vieţi, deoarece aduce studenţilor puternice provocări, punându-i în contextul de a-şi lua un rol în dezvoltarea socială globală şi comunitară, şi în acelaşi timp îi provoacă la o altfel de concepţie. De asemenea, prin această experienţă te dezvolţi atât din punct de vedere profesional, pentru că vei contribui la dezvoltarea comunităţîi în care vei lucra, dar şi personal, deoarece îţi vei petrece timpul alături de oameni interesanţi care îţi vor împărtăşi din ideile lor”, arată un comunicat al AIESEC.Dacă eşti student sau tocmai ai absolvit facultatea şi ai până în 30 de ani, poți alege domeniul în care vrei să dobândeşţi experienţa practică şi trebuie să aplici pentru acest tip de internship până în 9 iunie, pe www.myaiesec.ro .Mărturisirea Timeei, una dintre fetele care a plecat prin acest program:”Înainte de a pleca în internship am crezut că life-changing e ceva truc de a capta atenţia oamenilor. Apoi am ajuns în Cehia, Brno şi mi-am dat seamă că nici pe departe nu e glumă. Am mers în timpul şcolii, înainte să împlinesc 20 de ani. Am avut curajul să fac acest lucru, ca să văd unde îmi sunt limitele şi dacă pot să mă înfrunt cu şcoala. De altfel, am pornit singură în lume am învăţat că cel mai important e să am încredere în forţele mele proprii că dacă eu nu am încredere în mine, atunci nici alţii nu vor face acest lucru. Am început să îmi apreciez familia, fiind departe de ei, dar şi prietenii, care m-au ajutat extrem de mult şi la pregătire şi după ce am venit înapoi ,să întru în ritmul de acasă. Am cunoscut oameni noi din toate colţurile lumii şi e cel mai tare lucru,deoarece ador diversitatea culturală. Pe lângă acestea, mi-am făcut prieteni de peste mări şi ţări (prietenii pe viaţă), mi-am dezvoltat cunoştinţele de limba engleză şi public speaking, am experimentat cum e să fii un fel de profesor (prezentam la licee), am văzut din perspectiva profesorilor toată experienţa cu educarea tinerilor şi am realizat cât poate fi de obositor şi că necesită foarte mult efort şi energie, la fel şi cunoştinţe şi răbdare.”
Pentru a oferi cea mai bună experiență, folosim tehnologii, cum ar fi cookie-uri, pentru a stoca și/sau accesa informațiile despre dispozitive. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne permite să procesăm date, cum ar fi comportamentul de navigare sau ID-uri unice pe acest site. Dacă nu îți dai consimțământul sau îți retragi consimțământul dat poate avea afecte negative asupra unor anumite funcționalități și funcții.
Funcționale
Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu cerut în mod explicit de către un abonat sau un utilizator sau în scopul exclusiv de a executa transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferințe
Stocarea tehnică sau accesul este necesară în scop legitim pentru stocarea preferințelor care nu sunt cerute de abonat sau utilizator.
Statistici
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Marketing
Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator la care trimitem publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.