Consumul de droguri din școlile clujene devine un fenomen și pentru că oamenii legii care patrulează în zonă au competențe limitate când descoperă posibili dealeri care acționează în zonă, a declarat în emisiunea Punctul Critic de la Buzz News prof. Marinela Marc, Inspector Scolar General ISJ Cluj.
În emisiunea moderată de Raul Chiș, inspectorul școlar general a comentat și declarația consilierului local USR Alexandra Oană care a cerut administrației să construiască școli în cartiere pentru că peste 1000 de elevi învață în schimbul doi deoarece nu există suficient de multe locuri în unitățile de învățământ.
„Am discutat de foarte multe ori și cu șeful Poliției pentru că ne gândim la niște măsuri mai consistente pentru acest an școlar. Simpla patrulare a reprezentanților poliției și jandarmeriei în perimetrul școlilor nu ajută prea mult. Nu cred că descurajează prea mult uniforma pentru că ei (dealerii – n.red.) știu că sunt limitate și competențele acestor instituții.
Nu mi se pare corect ca un polițist, un jandarm, dacă suspectează pe cineva că încearcă să introducă prin gardul școlii nu știu ce plic cu substanțe să nu aibă posibilitatea să-l rețină, să-l percheziționeze decât cu un ordin judecătoresc, cu un mandat. Sigur că ei știu aceste lucruri, știu că nu li se poate întâmpla nimic. (…) Sunt foarte abili în a specula momentele în care nu ești acolo, mai știu așa din discuțiile în alte contexte cu reprezentanții acestor instituții că au tot felul de proceduri și urmăresc vreme îndelungată aceste persoane pe care le suspectează deci doar dacă le prind în flagrant dar nici atunci fără un ordin judecătoresc nu pot să intervină”, a declarat Marinela Marc.
În emisiune s-a mai vorbit despre burse și despre. Află mai multe detalii din emisiune.