Subofițerul SRI Anca-Elena Albu acuzată de DNA că i-ar fi oferit informații secrete lui Horea Uioreanu cu privire la supravegherea sa operativă, vroia o pilă pentru a se transfera la Serviciul de Informații Externe (SIE), reiese dintr-un comunicat de presă al DNA.
„Scopul urmărit de către inculpată prin divulgarea acestor informații a fost obținerea transferului în cadrul Serviciului de Informații Externe, cu mijlocirea directă a președintelui Consiliului Județean Cluj, UIOREANU HOREA-DORIN”, arata DNA.
„Aceste informații, al căror obiect erau acțiuni de supraveghere operativă ce-l vizau pe acesta sau alte persoane, erau obținute cu prilejul îndeplinirii atribuţiilor sale de serviciu, arată DNA.
Acțiunile ar fi fost săvârșite cu intenție, în mod repetat, prin acte materiale distincte, direct sau prin intermediul mamei sale BĂLAJ SILVIA sau a subprefectului județului CLUJ, IUORAȘ MIHNEA-REMUS, la instigarea președintelui Consiliului Județean Cluj, UIOREANU HOREA-DORIN, a aratat DNA.
Un SUBOFIȚER SRI și fostul subprefect MIHNEA IUORAȘ sunt URMĂRIȚI PENAL în cazul UIOREANU. Președintele Consiliului Județean ar fi primit informații secrete de la unul dintre angajații SRI care îl supravegheau operativ. Subprefectul de Cluj, Mihnea Iuoraș, ar fi jucat rolul de intermediar.
Procurorii militari din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secţia de combatere a infracţiunilor de corupţie săvârşite de militari au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de ALBU ANCA-ELENA pentru săvârșirea infracțiunii de folosire în orice mod, direct sau indirect, de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii în scopul obţinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, săvârșită în formă continuată.
DIE este condus de Teodor Meleșcanu (PNL).
Citește mai mult: