Revista americană Forbes scrie despre un român care reușește performanța de a atrage pe blog de arhitectură 4 milioane de vizitatori lunar.
Nu este usor sa iti dezvolti blogul intr-o afacere profitabila, insa un roman a reusit sa transforme o platforma digitala intr-un adevarat fenomen, noteaza Forbes.
In 2007, Mihai Cristian Micle a creat Freshome.com. Pe site, pot fi consultate peste 190.000 de proiecte cu amenajari interioare, sursă de inspirație pentru oricine visează o locuință altfel. Proiectul s-a bucurat de un succes uimitor.
Freshome.com are acum patru milioane de vizitatori pe luna, peste un milion de fani pe Facebook, mai mult de 100.000 de prieteni pe Twitter si 70.000 de cunostinte pe Google plus.
Micle a studiat IT și a dat drumul blogului acum 7 ani, când puțini erau cei interesați să dezvolte pagini personale în mediul online.
În numai câteva luni, a văzut că numărul vizitatorilor este tot mai mare pe blogul său. Atunci, s-a întrebat: „Cum pot face bani din asta?”
Având la început trafic în urma căutărilor pe Google, a postat reclamă Google Ads, astfel încât veniturile sale au crescut spectaculos, scrie Forbes.
Pe urmă, s-a specializat în SEO și s-a promovat pe site-urile de socializare, iar Freshome.com a devenit pe zi ce trece mai cunoscut. A întâmpinat probleme tehnice din cauza milioanelor de vizitatori și a apelat la o firmă de specialitate pentru a rezolva problema hostingului.
Cristian Micle spune că se bucură că a început în 2007, când competiția pe internet nu era atât de dură.
Atuncă o privire pe freshome.com.