• Acasă
  • /
  • Comunitate
  • /
  • VREMEA: Ger cumplit cu temperaturi resimțite de -51 grade Celsius

VREMEA: Ger cumplit cu temperaturi resimțite de -51 grade Celsius

Publicat: 9 februarie, 2015 09:25

Actualizat: 23 martie, 2022 05:29

Luni, vremea va fi rece, local geroasă, noaptea, îndeosebi în centrul şi sudul ţării. Cerul va fi mai mult noros şi temporar va ninge în zona montană.

Ninsori în general slabe vor mai fi, în cursul zilei, pe arii restrânse în sud-vestul şi nord-estul teritoriului şi izolat în rest, iar în a doua parte a intervalului, pe arii restrânse în regiunile vestice şi nordice. Vântul va avea intensificări cu rafale de 45…55 km/h în Banat, Moldova, Bărăgan şi Dobrogea, iar la munte va fi tare, în special pe creste.

Indicele de racire reprezinta o masura a temperaturii resimtite si depinde de temperatura aerului si de viteza vantului. Formula matematica a acestui indice a fost conceputa pornind de la analiza modului in care, in situatii de temperaturi scazute si vant intens, stratul termic protector existent in jurul corpului uman este distrus.

Astfel, temperatura corpului devine mai apropiata de cea a aerului inconjurator, iar senzatia de frig va fi mai puternica. In situatiile in care temperatura aerului are valori extrem de scazute (sub -20 de grade), sau cand indicele de racire coboara sub pragul valoric de -32, se aplica Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 99/2000, privind masurile ce pot fi aplicate.

Vremea marți

Vremea se va menţine rece, geroasă dimineaţa şi noaptea, local în centrul şi sudul teritoriului şi pe spaţii mai restrânse în rest. Cerul va fi temporar noros şi, îndeosebi în cursul zilei, va ninge slab – local în zona montană şi izolat în nordul, centrul şi sud-estul ţării.

Vântul va mai avea unele intensificări în regiunile estice şi la munte va fi tare, în special pe creste.

Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -5 grade în depresiuni şi 4 grade în Banat, iar cele minime se vor încadra, în general, între -14 şi -4 grade.

În zonele joase vor fi condiţii de ceaţă şi chiciură.

ULTIMELE ȘTIRI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
DIN ACEEAȘI CATEGORIE
11 iulie, 2025
Imagini din dronă cu noua pista de biciclete din Baciu
11 iulie, 2025
UBB sau UMF? Oferta Facultății de Științe Medicale și ale Sănătății din cadrul UBB
8 iulie, 2025
Unda verde pentru cel mai mare proiect de investiții din Baciu
4 iulie, 2025
Când va fi deschis Centrul de deșeuri cu aport voluntar din comuna Baciu
1 iulie, 2025
Prima creșă din Baciu se deschide în acest an

Noua pista de biciclete din Baciu a fost construită integral și urmează să fie dată ...

Imagini din dronă cu noua pista de biciclete din Baciu

Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” nu mai este singura din Cluj care are ...

UBB sau UMF? Oferta Facultății de Științe Medicale și ale Sănătății din cadrul UBB

Trăim vremuri în care nevoile financiare neprevăzute pot apărea la fiecare pas, iar soluțiile rapide ...

Top 5 motive pentru a opta pentru un credit rapid fără garantare

Primăria Baciu se pregătește să implementeze cel mai mare proiect de investiții de până acum: ...

Unda verde pentru cel mai mare proiect de investiții din Baciu

Centrul de deșeuri cu aport voluntar din comuna Baciu mai are nevoie doar de containere ...

Când va fi deschis Centrul de deșeuri cu aport voluntar din comuna Baciu

Primarul comunei Baciu, Balázs János, a anunțat că creșa de pe strada Transilvaniei amenajată în ...

Prima creșă din Baciu se deschide în acest an

Să alegi un cadou pentru o iubită născută sub un semn de foc nu e ...

Iubita ta este Leu, Berbec sau Săgetător? Iată ce cadou să îi cumperi pentru a o impresiona!

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România apreciază că statul este în insolvență și că ...

FPIOR: Statul este în insolvență. Măsurile anunțate sunt ca ale înecatului: ne vor duce la fund definitiv!
Success message!
Warning message!
Error message!